CMMS چیست؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
سرو رایان cmms

CMMS  یا سیستم مدیریت تعمیر و نگهداری به کمک کامپیوتر یک محصول نرم افزاری است که اطلاعات مربوط به امور تعمیر و نگهداری را مدیریت می کند. هدف بهبود عملکرد واحد تعمیر و نگهداری است. برای نمونه کدام ماشین نیازمند تعمیر و کدام نیازمند قطعه است. یکی دیگر مزایای مهم CMMS کمک کردن به  مدیران برای تصمیم گیری هوشمندانه توسط فراهم کردن اطلاعات است. برای مثال هزینه تعمیر دستگاه کارافتاده کمتر است یا هزینه افدامات پیشگیریانه،  که در این صورت منجر به تخصیص منابع به صورت بهینه می شود.

برای کنترل صحیح عملیات نگهداری، اطلاعات مربوط به تجزیه و تحلیل آنچه اتفاق می افتد، لازم است. انجام این کار به شیوه های سنتی به تلاش و زمان بسیار زیادی نیاز دارد. CMMS نگهداری سوابق کارها و تسک های اختصاص داده شده را برای ردیابی سریع فراهم می کند. 

 

CMMS یک نرم افزار است که اطلاعات مربوط به تعمیر و نگهداری را در خود نگه می دارد. 

CMMS چندین قابلیت برای انجام عملیات نگهداری ارائه می دهد. CMMS محدود به کاربردهای صنعتی نیست بلکه به تاسیسات ، آب و برق ، ناوگان ها ، بیمارستانها ، عرصه های ورزشی و هر نوع تجهیزات / دارایی هایی که در معرض تعمیر هستند و به تعمیر و نگهداری نیاز دارند، قابل تعمیم است . با پیشرفت تکنولوژی و افزایش رقابت ، تعداد بیشتری از شرکت ها برای ردیابی و سازماندهی اطلاعات به CMMS  روی آورده اند. اجزای مختلف CMMS شامل موارد زیر است:

  • مدیریت دارایی ها
  • نگهداری پیشگیرانه
  • مدیریت نیروی کار
  • مدیریت درخواستهای تعمیر
  • زمانبدی/برنامه ریزی
  • مدیریت فروشندگان و تامین کنندگان
  • کنترل انبار
  • خرید
  • بودجه بندی
  • پیگیری و ردگیری دارایی ها

CMMS ممکن است توسط هر سازمانی  مورد استفاده قرار گیرد. برخی از محصولات CMMS بر بخشهای خاص صنعت (به عنوان مثال نگهداری ناوگان های وسایل نقلیه یا مراکز مراقبت های بهداشتی) تمرکز دارند و برخی دیگر عام تر هستند.

 CMMS می تواند گزارش وضعیت و اسنادی را ارائه دهد که جزئیات یا خلاصه ای از فعالیت های نگهداری را ارائه می دهد. هرچه نرم افزار پیشرفته تر باشد ، امکانات تجزیه و تحلیل گسترده تری در دسترس است.

بسیاری از CMMS می توانند مبتنی بر وب باشند ، به این معنی که آنها توسط شرکتی که محصول را روی یک سرور خارجی و یا LAN مستقر می کند ، میزبانی می شوند( به این معنی که شرکتی که نرم افزار خریداری می کند ، این محصول را بر روی سرور مخصوص خود میزبانی می کند).

Author:

معین سروی برنامه نویس و فعال در حوزه توسعه نرم افزار های مدیریت تعمیر و نگهداری به مدت 5 سال می باشد. وی به واسطه فعالیت در صنعت از نزدیک به رصد فرایند تعمیر و نگهداری پرداخته و آماده به اشتراک گذاری تجربیاتش برای علاقه مندان این حوزه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *